Літературний діалог« Нема скарбів, щоб замінити рідну землю»(Ірина Дибко-Филипчак.)
«Не вередую, не дорікаю, я лиш тужу,
як Україну згадаю…»
Цьогоріч виповнилося 90 років від дня народження нашої краянки, письменниці української діаспори, громадського діяча і перекладача Ірини Дибко-Филипчак.
Ірина Дибко народилася 30 березня 1925 року в смт. Більшівці Галицького району. Навчалася в Станіславівській гімназії «Уршулянок», по закінченні якої вступила до Педагогічного інституту, навчання в якому перервала Друга світова війна. Вона стала свідком того, як нахабно, зухвало і жорстоко поводили себе на нашій рідній землі німецькі окупанти. Коли почалися перші арешти Ірина виїхала до Лодзі. Участь в УПА надовго закрила їй дорогу в рідну Україну.
Перебуваючи в Німеччині вивчала юридичні науки. В 1950році емігрувала з родиною в США.
Останні роки життя пройшли в містечку Потомак у Мериленді, де вона і похована.
Перші публікації з′явилися в емігрантських часописах і журналах у 70-ті роки. Талант письменниці однакою мірою виявив себе в поезії, прозі, драматургії і перекладацькій діяльності. Вона є автором таких видань: «По стежинах душі»(поезії), «Білий орел»(проза),
«Нарис про Людину»(переклади), «На перехресті років»(поезії і драми), «Гільгамеш»(переспів найстарішого епосу), «На крилах дум» (поезії), «Ахнатон»(поема), переклад повісті Джорджа Орвелла «Хутір тварин»(сатира на тоталітарну систему).
Поетеса ніколи не втрачала тісних зв′язків з рідною землею. Духовно вона завжди була з рідним краєм, ловила кожну свіжу новину яка долітала з отчої уярмленої землі, боляче переживала за долю тих, хто карався в в′язницях і таборах, кинувши виклик ненависній системі.
Про життя і діяльність цієї особистості йшла мова на нараді бібліотечних працівників, яка проходила в фойє Народного дому міста Галича 2 квітня. Літературний діалог «Нема скарбів, щоб замінити рідну землю», який провели спільними зусиллями працівники Галицької ЦБ і бібліотеки-філіалу смт. Більшівці нікого не залишив байдужим.
Кривоніс Б.Р.,
бібілотекар краєзнавчого сектору
|