Гість [Вхід] [Реєстрація]
  Українська Українська
Головна Галицька ЦБС Послуги Бібліотека Галич Віртуальні виставки Заходи Фотогалерея Клуби
Віртуальні виставки
Назад Назад
Ярослав Осмомисл – князь галицький

«Галицький Осмомисле Ярославе!
Високо сидиш ти на своїм злотокованім
престолі, підпер гори угорськії своїми
залізними полками, заступивши
королеві путь, зачинивши Дунаю ворота».

    Так говорить про князя галицького автор «Слова о полку Ігоревім», а був ним, за багатьма доказами, рідний син Ярослава Володимир.

     Осмомисл – це ім'я пережило віки. Що ж означає воно, ведуться і досі безконечні суперечки.

      Нібито він був розумніший за вісьмох.

      Добра слава князя галицького принесла багато користі землі рідній. Бо бачив він те, чого інші не помічали, бо знав він, як оберегти народ свій від нещасть, про що інші не задумувались. Тому і залишилось в пам'яті народній це друге ім'я князя – Осмомисл.

       Осмомисл увійшов в історію як книжний князь, він «навчений був мов, багато книг читав», надавав великої уваги ученню, навіть спонукав до нього, «монаші прибутки призначав для навчання дітей». У Галичі в той час переписували, перекладали книги, працювали художники, літописці.

       Точного часу народження Я. Осмомисла не досліджено, але вважається, що був це рік 1130.

       Осмомисл жив у час чвар і непорозумінь безконечних між братами-князями. І був він сином свого часу. Не міг ні зупинити, ні змінити грізної течії могутньої ріки. Але він плив на кораблі своєму.

       У князівські права Ярослав Осмомисл вступив у 1153 році. Він був уже сформованою особистістю і пройшов добру князівську школу у свого батька. У 1150 році батько оженив Ярослава з дочкою Юрія Довгорукого Ольгою. Шлюб цей не був міцний, і зрештою у майбутньому приніс галицькому князеві багато прикростей, але на початку князівської кар'єри зіграв свою позитивну роль.

        Вже з перших років князівської кар'єри Ярослав проявляє себе рішучим князем. Він дбав не тільки про міцні міжнародні позиції свого князівства, але й про внутрішні. Приділяв багато уваги розбудові держави, розвитку науки і культури.

          50 – 60 –ті роки ХІІ ст. були найактивнішими у князюванні Ярослава Осмомисла. Досягнувши могутності, галицький князь самостійно вирішує, чи брати йому активну участь у житті Київської Русі, чи задовільнитися стабільним становищем у своєму князівстві, коли це не торкається його особисто або його держави.

          До кінця свого життя Ярослав Осмомисл брав активну участь у внутрішньому і зовнішньому житті князівства. Він мав добре вишколене військо і досвідчених воєвод, які здатні були і без князя очолити воїнів і повести їх на ратні подвиги. Між боярством і князем було порозуміння і співпраця. Це свідчило про могутність князівства і авторитет володаря.

          Внутрішні суперечності між князем і боярами не похитнули його міцного становища і авторитету ні в самому князівстві, ні на міжнародній арені. Він впевнено проводив свою політику впродовж усього періоду князювання.

           Ярослав Осмомисл забезпечив Галицькому князівству сильну княжу владу, високий економічний статус, розвиток науки і культури. Отримавши добру спадщину від батька, Ярослав докладав неабияких зусиль, щоб розбудувати свою землю. Упродовж чверті століття Галичина не бачила в себе озброєних ворожих загонів, її міста і села не зазнавали плюндрувань. Це створювало Ярославові високий всенародний авторитет.

             Помер Ярослав Осмомисл 1 жовтня 1187 року і був похований у центральному кафедральному соборі Галича.

             Осмомисл залишив після себе щонайкращу пам'ять. «Був же він князь мудрий і красномовний, і богобійний, і поважний в усіх землях, і славен військами... Він бо навів лад у землі своїй...»

              В пам'яті нащадків залишився він як князь – Миротворець.

Література

 1. Ярослав Осмомисл [Текст] // Видатні постаті в історії України (ІХ – ХІХ ст.): Короткі біографічні нариси. / В.І. Гусєв (кер. кол. авт.), В.П. Дрожжин, Ю.О. Калінцев, О.Г. Сокирко, В.І. Червінський. – К. : Вища шк., 2002. – С. 51-53.
 2. Ярослав Осмомисл [Текст] // П. Грицак. Галицько-Волинська держава. – Галич : [б. в.), 1995. – С. 40-46.
 3. Драбчук І.
  Пристань віків. Статті про Галич / І. Драбчук. – Галич : інформаційно-видавничий відділ Національного заповідника «Давній Галич», 2003. – Де могили галицьких князів? – С. 83 – 84.
 4. Жуковський А.
  Нарис історії України [Текст] / А. Жуковський, О. Субтельний. – Львів : вид-во наук. т-ва ім. Т. Шевченка у Львові, 1992. – Поділ Київської держави [ Про Я. Осмомисла ]. – С. 26.
 5. Костик М.В.
  Історія княжого Галича [Текст] / М.В. Костик. – Галич : інформаційно-видавничий відділ Національного заповідника «Давній Галич», 2001. – Розд. 3 : Розквіт Галицького князівства за правління Ярослава Осмомисла. – С. 35-42.
 6. Крип'якевич І.П.
  Галицько-волинське князівство / І.П. Крип'якевич . – К. : наук. Думка, 1984. – Галицьке князівство ХІ-ХІІ ст. – С. 76 – 79.
 7. Новий довідник : Історія України. – К. : Тов. «Казка» , 2005. – Галицько-волинська держава. 18 : Галицьке і Волинське князівства напередодні об'єднання. Галицьке князівство. – С . 99 – 101.Пащин Р.
 8. Любов, мир і влада в житті Осмомисла [Текст] / Р. Пащин. – Галич : [б. в.], 1992. – 36 с. : іл.
 9. Ярослав Осмомисл [Текст] // Н. Полонська – Василенко. Історія України. т.1. – К. : Либідь, 1993. – С . 165.
Дата публікації: 16.04.2011   Кількість переглядів: 10282
 
Головна | Галицька ЦБС | Послуги | Бібліотека | Галич | Віртуальні виставки | Заходи | Фотогалерея | Клуби
© 2011 Галицька Центральна Районна Бібліотека
Розробка сайту ТРК РАІ