Гість [Вхід] [Реєстрація]
  Українська Українська
Головна Галицька ЦБС Послуги Бібліотека Галич Віртуальні виставки Заходи Фотогалерея Клуби
Галич Історична довідка
Історична довідка

 

gerb_big.jpg

Галич сучасний

Сьогодні місто Галич – це невеличкий районний центр на Прикарпатті, який розташований на трасі Львів – Івано-Франківськ, за 115 км від Львова і 25 км від  Івано-Франківська.

Площа Галицького району – 722 кв.км. (5,2 відс. території області).

У місті – майже 6 тис. жителів. Працює п’ять промислових підприємств, в основному будівельної та переробної галузі. Крім промислових підприємств, на території міста є Галицький національний природний парк, Національний заповідник   «Давній Галич», відділення телекомсервіс, РЕМ, приватне підприємство «Галич-Холдінг». У сфері торгівлі працює 54 суб’єкти підприємницької діяльності. У Галичі знаходиться три продовольчі гуртівні. Торгівлю нафтопродуктами забезпечує ВАТ «Івано-Франківськнафтопродукт», товарообіг якого становить понад 15 мільйонів грн. на рік. Нині на території міста діють дві загальноосвітні школи І-ІІІ ступенів, гімназія, музична школа, Мала академія художніх ремесел, а також два дошкільні заклади. Є в місті Народний дім, Галицька центральна районна бібліотека та Галицька районна дитяча бібліотека, центральна  районна лікарня.

Кількість населених пунктів в районі - 71, в тому числі: 2 міста, 1 селище, та 68 сіл.

         Тепер давній Галич – заповідник. Заповісти нам він хоче не тільки свою багату історію і славні діла великих галичан, але й пам'ять про минуле.

       Історичне ймення Галича однаково звучало і в долітописний період, і в княжу добу, і в нові часи. Бо Галич є Галич. І яким би містом він не був – столицею краю чи невеликим райцентром, його значення для нашого життя залишався вагомим. І нині його пульс б’ється в унісон з ритмом сучасності.

«Днесь, Галиче, честь твоя…»

      Є в Україні міста, яким випала звичайна доля, але є й такі, слава яких  пережила сторіччя. До них, безперечно, належить Галич, місто, яке виникло на мальовничих пагорбах Дністра, у межиріччі його правих приток – річок Лімниці та Лукви, на місці поселень первісних слов'янських племен.

        Пітьма сторіч покриває імена тих, хто закладав перші підвалини града – резиденції невідомих нам сьогодні вождів племінних об'єднань, насипав оборонні вали, які кільцем охоплюють прадавнє городище. І лише літописна Галичина могила, яка донедавна, немов загадковий німий сторож, охороняла спокій наших покійних предків, свідчила:жив на цих землях державний муж, ім'я якого було нерозривно пов’язане з історією міста.

        Галич … Протягом багатьох сторіч ламають свої списи-пера маститі вчені, намагаючись пояснити таємницю походження назви міста. Та до спільної  думки так і не приходять. Що стосується Галицького князівства, то воно бере свій початок від знаменитого Любецького з'їзду князівств 1097 року. Згідно з його рішенням, Галич і Галицька земля переходили в управління нащадкам князя Ростислава Володимировича, онука князя Ярослава Мудрого.

         Від 40-х років ХІІ сторіччя Галич – столиця могутнього Галицького князівства, історія якого сповнена героїчних і драматичних подій. Упродовж ХІІ –першої половини ХІІІ ст. на історичній арені виступали такі політичні діячі Галицької землі, як Володимир Володаревич і Ярослав Осмомисл, Роман Мстиславич і Данило Романович, прозваний Галицьким. Але найвищого розквіту Галич і Галицька земля досягли завдяки двом видатним історичним постатям – Ярославові Осмомислові та Данилові Галицькому. Ярослав Володимирович, прозваний за свій розум і мудру державу політику Осмомислом, правив у Галичі з 1153 до 1187 року. За його княжінні у місті та околицях булло започатковано будівництво величних білокам’яних храмів та монастирів, які стали центром книжництва і духовності галичан.

       Зодчі Галича своїм талантом дивували східну і західну Європу. Вони творили шедеври, обробляючи камінь і прикрашаючи ним Божі Храми. Власне вони й створили оригінальну Галицьку архітектурну школу, поєднавши візантійський та романський стилі на основі місцевої будівельної традиції.

      Князь Роман  Мстиславович, об’єднавши Галицьке та Волинське князівства, створив державу, яка отримала визнання та авторитет в усій Європі. Його син Данило у важкій боротьбі з внутрішніми та зовнішніми ворогами зміцнив князівство, сприяв його економічному і культурному розквіту. Він домігся значного піднесення соціально-економічного і культурного рівня Галицько-Волинської держави. Княжий Галич багатів і розвивався. Втім його поступальний розвиток у 40-х роках ХІІІ сторіччя зупинила монголо-татарська навала. Віроломність орди, підступність галицьких бояр змусила Данила Галицького перенести свою столицю до Холма. Галич поступово втрачає своє значення у внутрішній та зовнішній політиці. Сюди вже не прибувають посли іноземних країн, звідси не відправляють дипломатичних місій до країн Європи.

      Сумна доля спіткала величну столицю славних українських князів. Не має такого закутку, де б було пролито так багато сліз і крові, як  тут, на Берегах Дністра. Тому й не дивно, що в цій мальовничій місцевості, яка дала назву всьому нашому краю – Галичині – не побачимо нині перлин галицької архітектури. Всі вони, крім храму Святого Пантелеймона, зруйновані.

        Нові правителі краю вирішили перенести столицю могутньої Галицько-Волинської держави в інше місто, що й зробили наприкінці ХІV сторіччя. Нове місто постало на місці княжої пристані й великої торговиці на Дністрі. Новоутворений Галич 1374 року одержав Магдебурське право і став центром Галицької землі у складі Руського воєводства. Тоді ж почалося будівництво Галицького замку на місці княжого укріплення     Х-ХІІ – сторіч.

        Та пам'ять про славу Галича не вмерла. Галицькі міщани у важких умовах іноземного панування зберегли свою прадавню культуру, традиції, вели постійну боротьбу за своє соціальне і національне визволення.

         У наш час пам'ять про давню велич Галича зберігають писемні пам’ятки, залишки потужних укріплень, архітектурні споруди, історичні назви урочищ, де колись стояли монастирі, княжі й боярські тереми, жили ремісники. Понад сторіччя проводять тут археологічні дослідження, але підземний архів Галича ще не вивчений.

 

 
Головна | Галицька ЦБС | Послуги | Бібліотека | Галич | Віртуальні виставки | Заходи | Фотогалерея | Клуби
© 2011 Галицька Центральна Районна Бібліотека
Розробка сайту ТРК РАІ