Гість [Вхід] [Реєстрація]
  Українська Українська
Головна Галицька ЦБС Послуги Бібліотека Галич Віртуальні виставки Заходи Фотогалерея Клуби
Головна Новини
Новини
Будьмо знайомі
Контакти
Зворотній зв'язок
Ми співпрацюємо
Бібліотечні видання
Конкурси та акції
Проекти
Назад Назад

Роман Іваничук – визначна постать сучасної української літератури

До 90-річчя від дня народження письменника в Галицькій районній бібліотеці відбулося засідання літературної вітальні, присвячене творчості Р. Іваничука. Бібліотечні працівники Марія Венгрин і Галина Петраш розповіли про життєвий і творчий шлях видатного земляка, використовуючи спогади автора. 

Роман Іваничук народився 27 травня 1929 року в сім'ї учителя в селі Трач (тепер Косівського району Івано-Франківської області). Його батько мав велику бібліотеку, тому з дитинства Роман багато читав. Навчався у початковій школі в рідному селі, пізніше – в Коломийській гімназії. Спочатку вступив на геологічний факультет Львівського університету, пізніше – на філологічний (українське відділення). Через те, що не хотів бути комсомольцем і ходив у вишиванці, на нього написали донос і в 1949 р. відрахували з університету за «антирадянську діяльність». Відслуживши в армії, поновився в університеті.

У 1954 р. в студентському альманасі опублікував свою першу новелу «Скиба землі», яку схвально зустріла критика. По закінченні Львівського університету в 1957 р. працював учителем української мови і літератури у селищі Щирець Львівської області. Продовжував писати, вступив до Спілки письменників УРСР. В літературі вважав своїми учителями Василя Стефаника, Михайла Коцюбинського та Ірину Вільде. У 1958 р. вийшла друком перша збірка новел Р. Іваничука «Прут несе кригу», яка принесла автору визнання.

У 1961 році письменник переїхав у Львів. Від 1963 до 1990 р. працював редактором у відділі прози журналу «Жовтень» (пізніше «Дзвін»). За майже півстоліття творчої діяльності Р. Іваничука вийшло близько шістдесяти книг. У доробку письменника – кілька збірок новел та оповідань, багато повістей, двадцять історичних романів, якими він намагається заповнити білі плями в нашій історії. Зокрема, за роман «Четвертий вимір» (1984 р.) про одного з учасників Кирило-Мефодіївського братства Миколу Гулака автор удостоївся Державної премії УРСР ім. Т. Т. Шевченка.

Учасники літературної вітальні Любов Бойко, Марія Сохан, Марія Костик проаналізували окремі новели Романа Іваничука, вміщені у збірці «Осінні узори»; повість «Євангеліє від Томи», в якому герої вирішують проблеми добра і зла, намагаються відповісти на вічні питання; роман «Черлене вино» – про оборону Олеського замку від польських загарбників у 1431–1432 рр.

Помер Р. Іваничук 17 вересня 2016 року на 88-му році життя. Похований на Личаківському цвинтарі у Львові. Його твори не перестають цікавити сучасного читача, сподіваємось, що й наступні покоління будуть відкривати в них невідомі сторінки української історії.

                                                                                        Любов Бойко.

 
 
Головна | Галицька ЦБС | Послуги | Бібліотека | Галич | Віртуальні виставки | Заходи | Фотогалерея | Клуби
© 2011 Галицька Центральна Районна Бібліотека
Розробка сайту ТРК РАІ