Гість [Вхід] [Реєстрація]
  Українська Українська
Головна Галицька ЦБС Послуги Бібліотека Галич Віртуальні виставки Заходи Фотогалерея Клуби
Головна Новини
Новини
Будьмо знайомі
Контакти
Зворотній зв'язок
Ми співпрацюємо
Бібліотечні видання
Конкурси та акції
Проекти
Назад Назад

"Незламний велет духу і нації" (до 150-ї річниці від дня народження Митрополита Андрея Шептицького)

Митрополит Андрей Шептицький - церковний , культурний і громадський діяч, митрополит Української греко-католицької церкви.

Народився 29 липня 1865 р. в с. Прилбичі Яворівського повіту на Львівщині в родині поміщика. Закінчивши Краківську гімназію, вступив на військову службу, однак незабаром через хворобу залишив її. Навчався в Ягеллонському університеті у Кракові, теологію та філософію студіював у Вроцлаві, а правничі знання — у Мюнхені і Відні. Після подорожі до Риму остаточно обрав духовний шлях і постригся у ченці монастиря Василіян поблизу Львова з духовним іменем Андрій. У 1891 р. пройшов курс богословської академії в Римі. У 1892 р. був висвячений на священика, у 1894 р. заснував орден Св. Теодора Студита. У 1896 р. став ігуменом Онуфріївського монастиря. 1897 р. почав месіанську діяльність, випускав журнал «Місіонер Пресвятого Серця Ісусового», 1899 р. призначений єпископом Станіславським, а 1900 р. — архієпископом Львівським, митрополитом Галицьким.

Перебуваючи на цих посадах, багато сил докладав для духовного розвитку населення Галичини: у Станіславі збудував духовну семінарію, кафедральному собору подарував бібліотеку, на власні кошти придбав експонати для майбутнього Національного музею у Львові.

А. Шептицький займався активною політичною діяльністю: був членом Галицького сейму і Палати панів у Відні, домагався відкриття українських гімназій та українського університету у Львові. Писав ґрунтовні філософсько-богословські трактати та аскетичні твори, досліджував історію церкви.

У серпні 1914 р. А. Шептицький написав секретний меморандум австрійському урядові про необхідність створення української держави. У роки першої світової війни був заарештований за антиросійську агітацію і пропаганду і вивезений до Києва, а пізніше — до Росії.

Звільнений після Лютневої революції 1917 p., повернувся до Галичини, активно включився в політичне життя ЗУНР. Двічі був заарештований польським урядом: уперше у 1918 р. з початком українсько-польської війни, вдруге — у серпні 1923 р.

У березні 1921 р. був призначений апостольським візитатором для українських греко-католиків Південної Америки. У 30-ті роки розгорнув широку кампанію боротьби проти руйнування православних церков у Польщі. Митрополит пропагував ідею зближення та об'єднання християнських церков, засуджував голодомор 1932—1933 pp. в Україні.

У 1931 р. утворив «Український католицький союз». У грудні 1939 р. через погіршення стану здоров'я висвятив на посаду єпископа і призначив своїм заступником Й. Сліпого.

У роки другої світової війни з початком німецької окупації пов'язував сподівання на відновлення Української незалежної держави, проте незабаром усвідомив свою помилку. В грудні 1941 р. звернувся до пастви із засудженням фашистської агресії. В 1944 р. надіслав листа Й. Сталіну, висловлюючи надію, що радянська влада створить умови для возз'єднання українських земель і нормального існування церкви.

А. Шептицький написав понад 170 пастирських послань, в яких порушував релігійні, соціальні, побутові, економічні, національні, міжконфесійні проблеми.

Помер 1 жовтня 1944 р. у Львові. Похований в соборі Св. Юра.

 
 
Головна | Галицька ЦБС | Послуги | Бібліотека | Галич | Віртуальні виставки | Заходи | Фотогалерея | Клуби
© 2011 Галицька Центральна Районна Бібліотека
Розробка сайту ТРК РАІ