Гість [Вхід] [Реєстрація]
  Українська Українська
Головна Галицька ЦБС Послуги Бібліотека Галич Віртуальні виставки Заходи Фотогалерея Клуби
Головна Новини
Новини
Будьмо знайомі
Контакти
Зворотній зв'язок
Ми співпрацюємо
Бібліотечні видання
Конкурси та акції
Проекти
Назад Назад

Розстріляна пісня (Розправа над кобзарями).

В українській історії є багато замовчуваних, недостатньо досліджених, а то й знищених сторінок. Однією з таких сумних подій нашої історичної спадщини є винищення кобзарства як виду мистецтва і кобзарів – як його носія. Нормативний акт «Про облік музичних інструментів» розглядався як репресивний метод проти художніх цінностей та культурного значення кобзарських інструментів. Газети радянського часу глумилися над кобзою, нав’язуючи українському народу звичну для росіян гармошку. Всі незареєстровані інструменти піддавалися конфіскації, а власники повинні були постати перед судом. Українців, які надавали перевагу бандурі, лірі та кобзі, називали націоналістами та ворогами пролетаріату. Серед кобзарів найбільше було незрячих музикантів, які заробляли на життя грою на українських музичних інструментах.

Для виконання постанови було вирішено організувати начебто творчий з'їзд кобзарів та лірників з усієї України, щоб потім усіх їх разом знищити.

Отож на початку грудня 1930 року в Харківському оперному театрі відбувся з'їзд народних співців, куди з різних областей Радянської України звезли делегатів. Кобзарям пояснили, що на заході буде вирішуватися питання їхнього активного залучення до соціалістичного будівництва і визначення нових ідеологічних пріоритетів.

Насправді ж з'їзду як такого не відбулося. Кобзарів, лірників та їхніх малолітніх поводирів повантажили до ешелону і вивезли на околицю ст. Козача Лопань (Харківщина). Пізно їх вивели з вагонів до лісосмуги, де були заздалегідь вириті траншеї. Вишикувавши незрячих кобзарів і їхніх малолітніх поводарів в одну шеренгу загін особливого відділу НКВС УСРР розпочав розстріл… Коли все було закінчено, тіла розстріляних закидали вапном і присипали землею. Музичні інструменти спалили поряд… Шукати про цю жахливу трагедію хоча б якоїсь згадки у тодішній радянській пресі (та й десятки років потому) – марна справа. Факти тогочасних подій було зафіксовано фактично лише з вуст живих свідків, більшість з яких погодилися свідчити про ту трагедію, лише коли Україна стала незалежною.

Наприкінці 30-х років чимало діячів в галузі кобзарського мистецтва також були розстріляні. Загальна кількість жертв радянського терору серед діячів кобзарського мистецтва за різними підрахунками сягала від 200 до 337 чоловік.

 
 
Головна | Галицька ЦБС | Послуги | Бібліотека | Галич | Віртуальні виставки | Заходи | Фотогалерея | Клуби
© 2011 Галицька Центральна Районна Бібліотека
Розробка сайту ТРК РАІ