Гість [Вхід] [Реєстрація]
  Українська Українська
Головна Галицька ЦБС Послуги Бібліотека Галич Віртуальні виставки Заходи Фотогалерея Клуби
Головна Новини
Новини
Будьмо знайомі
Контакти
Зворотній зв'язок
Ми співпрацюємо
Бібліотечні видання
Конкурси та акції
Проекти
Назад Назад

Літературний диліжанс «І все, що я писав, мене боліло» (Василь Стефаник в Україні та світі)

Під такою назвою в бібліотеці міста Галича Галицької ОТГ 13 травня 2021 року відбувся літературний диліжанс «І все, що я писав, мене боліло», присвячений 150-й річниці від Дня народження буковинського письменника Василя Стефаника. М. Зубрицький писав, що В. Стефаник був творцем соціально-психологічної новели в українській літературі. Він досліджував внутрішній світ людини, реально відтворював людську психологію. Уся творчість Василя Стефаника насичена психологізмом, відчуттям неминучості людського життя на землі. Реалізм В. Стефаника уособлював новий етап у розвитку критичного реалізму.

Літературні читання організували працівники Галицької бібліотеки. На заході окрім бібліотечних працівників були присутні науковці Національного заповідника «Давній Галич».

Організатор заходу бібліотекарка Б. Кривоніс розповіла біографію, життєвий шлях В. Стефаника, охарактеризувала громадсько-політичну та літературну діяльність письменника. Його твори мали великий вплив на громадськість Галичини та України. Б. Кривоніс наголосила, що В. Стефаник за популярністю був другим письменником після І. Франка у Галичині. Заступниця директора по роботі з дітьми Т. Гусак проаналізувала твір автора «Новина», де бідняк-удовець Михайло, жахливо бідуючи з дітьми, вирішує їх утопити: меншу втопив, а старша – Катруся – випросилася. В основі цього твору – дійсний факт, що стався восени 1898 року у селі Трійця. Новела «Новина» – це не зовсім газетна замітка про конкретну подію, яка трапилася у конкретному місці. Це майстерний соціально-психологічний твір, в якому показано драму життя зубожілого селянина.

Завідувачка відділу обслуговування М. Венгрин розповіла про збірку В. Стефаника «Кленові листки», а також проаналізувала злиденне життя покутської сім’ї на прикладі новел «Побожна» та «Катруся». М. Венгрин зазначила, що герої Стефаника пасивні або інертні, але вони наповнені живим стражданням, перед яким неможливо залишатися спокійним. Бібліотекарка читального залу Г. Петраш проаналізувала життєвий і творчий шлях автора через призму есе-біографії В. Стефаника, яку написав Р. Горак, «Кров на чорній ріллі».

Працівники Національного заповідника «Давній Галич» Л. Бойко та М. Костик взяли участь в обговоренні літературної спадщини автора. Л. Бойко проаналізувала новели «Діточа пригода» і «Давня мелодія», в яких висвітлено життя сільських дітей Покуття на початку ХХ ст. В «Давній мелодії» автор зобразив Різдвяні традиції Покуття і враження дитини від добрих колядників, а в «Діточій пригоді» - важке життя дітей під час війни, втрату рідних. М. Костик розповіла про зубожіння селян, яке перетворювало їх із дрібних власників у людей, що не мають нічого, крім своєї робочої сили. Серед цих творів особливо виділяється новела «Палій». У її основі лежить дійсний факт, про який Стефаник пізніше написав: «А я добре пам’ятаю старого Федора з «Палія» – і він таки підпалив Курочку, бо сам мені признався». Так наймит помстився кривдникові, бо інших форм боротьби з визискувачем не знав. Побут покутського села і його типи послужили Стефаникові для художньої конкретизації показу людини у межовій ситуації, трагедії, яку щоразу переживав сам автор як свою власну.

Бібліограф О. Мединська підготувала пам'ятку користовачу про В. Стефаника «Співець селянської недолі». В Галицькій бібліотеці є папка-досьє «Місцями В. Стефаника в Україні та світі», яку підготували О. Мединська, Г. Петраш та З. Кіндрат.

Творча спадщина В. Стефаника має велике пізнавальне, ідейно-естетичне й історико-літературне значення. Він був новатором у літературі, творцем і неперевершеним майстром дуже стислої, драматичної за змістом і глибоко ліричної за звучанням соціально-психологічної новели. Твори В. Стефаника перекладено багатьма мовами світу. Його творчість дуже важлива для підростаючого покоління, бо нащадки мають знати про життя українців у складі Австро-Угорської імперії в кінці ХІХ - на початку ХХ ст.

Завідувачка науково-дослідного відділу

НЗ «Давній Галич» М. Костик

 
 
Головна | Галицька ЦБС | Послуги | Бібліотека | Галич | Віртуальні виставки | Заходи | Фотогалерея | Клуби
© 2011 Галицька Центральна Районна Бібліотека
Розробка сайту ТРК РАІ